Leczenie uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień

Leczenie uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień, czyli w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień jest ukierunkowane indywidualnie na wszystkich pacjentów. Hazard jest nałogiem, z jakim Polacy borykają się o wiele częściej. Jest uzależniający, gdyż pobudza mózgowy system nagrody, w podobny sposób jak narkotyki albo alkohol. Na podobnej zasadzie jak w wypadku uzależnień behawioralnych terapeuci doszli do wniosku, że kompulsywni hazardziści pozytywnie odpowiadają na leczenie farmakologiczne i psychospołeczne.

Dlatego terapia poznawczo – behawioralna jest ukierunkowana właśnie dla tych osób, gdy zgłoszą się one do ośrodka. Jest ona efektywna, gdyż uczy umiejętności zapobiegania nawrotom i posłuży zmianie nawyków, jak i zidentyfikuje główną przyczynę uzależnienia. Kiedy weźmie się też udział w grupach wsparcia, to można wiele uzyskać, bo nie jest się ocenianym. Uzależnienie od hazardu jest o tyle niebezpieczne, że często traktowane jest jako rozrywka. Z tego względu sama terapia bazuje na zasobach chorego oraz na zmianie jego niekorzystnych nawyków. W czasie terapii można dowiedzieć się, jak radzić sobie z codziennymi problemami, sytuacjami stresującymi, czy napięciem.

Zrozumienie problemu i tego, jakie hazard miał złe skutki pomoże w powrocie do równowagi. W leczeniu najważniejsze jest wyszukanie prawdziwego podłoża uprawiania hazardu oraz przekonanie chorego do odmiany sposobu myślenia. Opracowany będzie plan wyjścia z sytuacji kryzysowej. Jedynie wtedy Leczenie uzależnień daje efekty. Najczęściej dzieje się to pod namową rodzin i one również są poddawane leczeniu. Osoby zgłaszające się są poinformowane o planie leczenia.

Dowiadują się, jakie mogą być objawy, kiedy powstaje głód alkoholowy. Program terapii obejmie: terapię indywidualną, terapię grupową, leczenie skoncentrowane na traumie, terapię motywacyjną, terapię rodzinną, leczenie wspomagane lekami, terapię poznawczo – behawioralną i może być rozszerzony o leczenie depresji. Każda z osób przebywających w ośrodku ma przydzielonego własnego opiekuna terapeutę, który pomoże w radzeniu sobie z trudnościami. Przebywając w ośrodku osoby trzeźwiejące mogą poznać narzędzia pomocne każdego dnia.

Powiązane publikacje