Kiedy trzeba zrealizować rezonans?

Dzisiaj lekarze coraz częściej uważają, że tomografia komputerowa przeciwwskazania ma, pomimo, że nie są one niepokojące dla życia, to jednak mogą mieć wpływ na stworzony przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego także względu badanie, którym jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia przede wszystkim dla kobiet, jakie znajdują się w okresie ciąży oraz w wieku rozrodczym. W tym okresie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wówczas badania w aspekcie brzucha i miednicy u kobiet.

Jeżeli tomografia komputerowa musi zostać przeprowadzona w okresie, kiedy tak właściwie kobieta jest w ciąży używa się szczególnych osłon na ciało. Sporo przeciwwskazań obejmuje także dzieci, które mają poniżej dwóch lat, zaś w tym wypadku badania te wykonać należy na ściśle uzgodnionych zasadach. Pacjentów, jacy nie są w stanie zostać poddani tomografii komputerowej podzielono na parę grup. Jedną z grup są pacjenci, których kwalifikuje się do grupy wzmożonego ryzyka. Do grupy tej przynależą przede wszystkim: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, że chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby i z przewlekłymi chorobami płuc. Badanie, jakim jest rezonans magnetyczny polega w kluczowej mierze na umieszczeniu prawdopodobnego pacjenta w komorze aparatu.

W aparacie tym znajduje się stałe pole magnetyczne, jakie znamionuje się nadzwyczaj wysoką energią. W skutku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, jakie ustawiają się wokół ciała ludzkiego – znacznie więcej o tym na biorezonans. Prócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny emituje fale radiowe. Fale te docierają do nieomalże wszelkich tkanek, które znajdują się w organizmie ludzkim, wzbudzają powstawanie podobnych fal, a to zwane jest rezonansem magnetycznym. Fale, które wytwarzane są przez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator używa w swej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, że liczba jąder wodoru w rozmaitych tkankach jest różna, daje to możliwość uzyskania obrazu.

W następnej kolejności z pomocą komputera wyznaczamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest to właśnie dzięki wykonaniu skomplikowanych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie używa w trakcie badania promieni rentgenowskich, co powoduje, iż nie ingeruje w niesprzyjający sposób w organizm człowieka.

Powiązane publikacje