Czym jest odontologia oraz kurowanie kanałowe?

Stomatologia jest gałęzią nauk o zdrowiu zajmującą się wykrywaniem, kuracją i zapobieganiem chorób narządu żucia; jaki obejmuje zęby, dziąsła, podniebienie, śluzę ustną oraz gruczoły ślinowe. Dentysta bada też inne struktury, takie jak wargi innymi słowy migdałki. Słowo stomatologia pochodzi od greckiego słowa stoma, jakie świadczy usta.

Potocznie dentysta to dentysta, a to z kolei słowo wywodzi się z łacińskiego dent, innymi słowy ząb. Stomatolog zatem to doktor narządów żucia, którymi są: wargi, język, ozębna, podniebienie, śluz ustny, dno jamy ustnej, gruczoły ślinowe, migdałki i gardło. Zważywszy że usta są położone pomiędzy szyją, splanchnocranium i czaszką, dentysta ma obowiązek posiadać obszerną wiedzę leczniczą z przeróżnych dziedzin, jak na przykład: anatomia patologiczna, anatomia człowieka, histologia, fizjologia, patologia, mikrobiologia i farmakologia – tyczy się to każdego, zarówno ortodonty, jak i chirurga – więcej na chirurg stomatolog warszawa. Poza tym ma obowiązek być obeznany w innych dziedzinach ważnych do wypełniania własnego zawodu.

Tytuł doktora stomatologii przyznaje się wobec tego specjaliście który absorbuje się przypadkami mającymi związek z jamą ustną. Nie należy przy tym zapominać że choroba jamy ustnej może wpłynąć również na szyję, twarz i samą czaszkę. Nie jest zatem do ukrycia, iż każda wizyta u takiego lekarza jest bardzo kosztowna. W niektórych krajach część zabiegów u dentysty jest pokryta ubezpieczeniem, a co za tym idzie, darmowa.

Powiązane publikacje